Powrót do: Wyposażenie domu

Czarna herbata obecna w każdym domu


Herbata czarna jest najpopularniejszą herbatą, którą każdy posiada w domu. Często pijemy ją do śniadania oraz kolacji, ale też częstujemy nią naszych znajomych wpadających z wizytą. Posiada ona nie tylko dobry smak i aromat, ma też wiele pozytywnych właściwości. Pierwsze wzmianki o tym napoju pochodzą z  2740 roku p.n.e. i dotyczą chińskiego cesarza Chen Nung, który jako pierwszy rozpoczął rytuał picia herbaty.

Największy triumf herbata czarna przeszła w  V wieku naszej ery, dzięki starannemu opracowaniu sposobu parzenia oraz podawania jej przez Chińczyków. Lu Yu w VIII w. napisał kodeks pod tytułem “Święta księga herbaty”, w której zawarł całą historię, sposób przyrządzania oraz metody zbierania herbaty. Do Europy przywędrowała w wieku XVI, natomiast w Polsce znana jest dopiero od XVII w.

Czarna herbata - historia

Czarna herbata pochodzi z odległych krajów takich jak Chiny, Indonezja, Sri Lanka, Nepal czy też Kenia. Wytwórcy herbaty wiedzą, że jej zbiór jest czasochłonny i potrzeba dużych nakładów pracy rąk ludzkich, a liście są materiałem, niezwykle delikatnym. Liście, kwiaty i gałązki z drzewa herbacianego, zbiera się ręcznie czasem również mechanicznie, a czas ich zbioru jest zależny od klimatu w jakim jest uprawiana herbata.

Produkcja czarnej herbaty dzieli się na cztery etapy. Pierwszym z nich jest więdnięcie, polegające na zebraniu najmłodszych lisków herbaty i pozostawieniu ich do całkowitego zwiędnięcia. Układa się je na ogromnych stołach z siatki, aby straciły jak największa ilość wody, proces ten czasem trwa dwadzieścia godzin. Proces więdnięcia jest etapem przygotowującym liście herbaty do zwijania i zmiękczania, dzięki czemu liście zwiększają przepuszczalność soków.

Kolejnym etapem jest fermentacja, która zaczyna się już przy procesie skręcania, a jej głównym celem jest zmiana właściwości chemicznych herbaty, ostatnim etapem jest suszenie herbaty, w celu zatrzymania rozpoczętych procesów w tym konkretnym momencie.
KOMENTARZE:

Brak komentarzy

Design downloaded from Zeroweb.org: Free website templates, layouts, and tools.